Umut Durmaz; 1985 Tekirdağ’da doğmuştur. 6. Sınıftan sonra eğitim hayatına Almanya Hamburg’da devam etmiştir. Eğitim hayatında göstermiş olduğu başarılarından dolayı iki kez sınıf atlamıştır. Pedagoji eğimi süresince anaokullarında staj ve çalışmada bulunmuş orman pedagojisi eğitimi almıştır. Pedagoji eğitimi sonrasında Türkiye’ye dönmüş burada gerekli koşulları yerine getirerek psikoloji eğitimini tamamlamıştır. Türkiye’de de birçok anaokulunda psikoterapi -psikodrama yapmış-, özel eğitimde kurum müdürlüğü, klinik ortamda psikolojik danışman olarak görev almıştır. Farkı kültürlerdeki çocukları araştırmak adına bir süre Afrika’da kalmış ve araştırmalar yapmıştır.

Hali hazırda aralarında Türk asıllı Alman Pd. Funda Alanlı ve Pd.Dr Thomas Schützün de bulunduğu Aile Çocuk Enstitünün Türkiye sorumlusu olarak araştırmalarına devam etmektedir.

BDT, ŞEMA terapi, Oyun terapisi, İleri seviyede Kum tepsisi terapisi, Psikodrama, Psikoterapi bütüncül model, Bütüncül Psikoterapi Vaka Formülasyonu, Terapist Hataları ve Terapi Performansı eğitimlerini almış ve çalışmalarına Yorum Psikoterapi Merkezi’nde devam etmektedir.

Türk Psikologlar Derneği üyesidir.

Çalışma Alanları

Okul Başarısı, İçe Kapanıklık ve Sosyal Kaygılar, Uyum ve Davranış Sorunları, Fobiler, Korkular ve Kaygılar, Öfke Kontrol Sorunları ve Saldırganlık, Tikler, Cinsel Sorunlar , Dışkı Kaçırma, Kardeş Kıskançlığı, Yalan Söyleme, Tırnak Yeme, Parmak Emme, Madde Bağımlılığı, Çalma Davranışı , Ekran Bağımlılığı, OKB, Ders Başarısızlığı, Sınav Kaygısı, Depresyon, Ergenlerde Depresyon, Karşıt Olma Karşı Gelme Evden veya Okuldan Kaçma, Sosyal Fobiler ve Kaygılar, Yeme Bozuklukları, Çocukluk Çağı Depresyonu, İnatçılık, İstismar, İletişim Güçlüğü, Kendini İfade Etme Güçlükleri, Ergenlik, Kimlik Arayışı, Aile İlişkileri, Arkadaş İlişkileri, Karşı Cinsle Problemler, Çocuklarda Ayrılık Kaygısı, Evlat Edinilmiş Çocuklarda veya Koruyucu Ailede Yaşanılan Sorunlar, 2 Yaş Sendromu , Çocuklarda Uyku Bozuklukları, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Otizm alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.