Elif Arpacı Gülcan, lisans eğitimini İstanbul Fatih Üniversitesi Psikoloji bölümünde 2011 yılında tamamlamıştır. Lisans öğrenimi boyunca; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanelerinde staj programlarında yer almıştır.

 

Lisans öğrenimi sonrası, Viyana Trafik Test Bataryası Eğitimiyle beraber Psikoteknik alanında deneyim kazanmıştır. Aynı zamanda devlet liselerinde bağımlılığı önleme amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen “Geç Değil” Sosyal Sorumluluk projesinde İstanbul’un 3 ilçesinden sorumlu lider olarak görev yapmıştır.

 

Sonrasında çocuk ve ergen psikolojisi üzerine çalışma hayatına özel bir eğitim-öğretim kurumunda devam etmiştir. Bireysel çocuk ve ebeveyn görüşmeleriyle beraber, kurum için öğretmen seminerleri ve veli seminerleri düzenlemiştir. Çocuk psikolojisi alanında WISC-R Zeka Testi ve Çocuk Gelişim Testleri uygulamaktadır.

Eş zamanlı olarak Üsküdar Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlamış ve tez çalışmasına devam etmektedir.

Yetişkin psikolojisi alanında, Aile Danışmanlığı sertifikasına sahiptir. CETAD’ın düznlediği Cinsel Terapi Eğitimini ve Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği tarafından verilen “Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimini tamamlamıştır.

Çocuk ve Ergenler için Şefkat Odaklı Terapi, Ergenlerde Yeme Bozukluğu Tedavisinde BDT Uygulaması, Kabul ve Adanmışlık Terapisinin Çocuk ve Ergenlerle Çalışılması workshoplarına katılmıştır.

Çalışmalarına, yetişkinlerde duygu durum bozuklukları ve kaygı bozuklukları, ergenlerde duygusal ve davranışsal problemler, sınav kaygısı, öfke kontrolü ve stres yönetimi, panik bozukluklar, yaygın anksiyete bozuklukları ve depresyon konularında ergen ve yetişkinlerle devam etmektedir.