Merve Şahin, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünden ve Stratejik Halkla İlişkiler yönetimi yandal programından onur öğrencisi olarak mezun olmuştur.

Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine ve aynı zamanda, İstanbul Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi ikinci üniversite lisans programına devam etmektedir.


Lisans hayatı boyunca üniversite bünyesinde çeşitli birimlerde asistan olarak çalışmış aynı zamanda okulun psikoloji kulübünde üç yıl yönetim kurulunda yer almış bunun bir senesinde kulübün başkanlığını yürütmüştür. Üniversite bünyesinde yer alan mentorluk programında üniversiteye yeni başlayan genç yetişkinlerin adaptasyon sürecini kolaylaştırabilmek adına mentorluk yapmış ve diğer mentorlar ve danışanlarına danışmanlık vermiştir. Klinik alanda deneyim edinebilmek adına, çeşitli kliniklerde yetişkinler ve çocuklar üzerinde gözlem yapmıştır. Eş zamanlı olarak, Bahçeşehir Üniversitesi Aile Çalışmaları Birimi’nde çocuklar ve ebeveynlik üzerine çıkarılan dergilerde ve Instagram hesabında çeşitli konular üzerine içerik üretmiştir.

Çölyak Vakfı’nın yönetim kurulunda yer almıştır ve vakıfta gönüllü psikolog olarak çalışmıştır. Vakıf bünyesinde, çölyak hastalığının farklı yaş grubu üzerindeki psikolojik etkileri ve olası travmaların yetişkin yaşantılarına yansımaları üzerine çalışmalar yürütmüş; çocuk, ergen ve ailelerine danışmanlık vermiştir.

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremin hemen ardından hayata geçen Beraber iyileşeceğiz oluşumunda gönüllü psikolog olarak çalışmaktadır.

İzmir Psikoloji Ensititüsü’nden çocuk ve ergenler için gerekli test eğitimlerini almıştır. Aynı enstitüden MMPI uygulayıcı sertifikasını almıştır. Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimini tamamlamıştır. Prof. Dr. Doğan Şahin tarafından verilen Psikodinamik Psikoterapi eğitimini almıştır. Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimini Klinik Psikolog Mehmet Teber’den almıştır ve şu anda Yorum Psikoloji ’de Klinik Psikolog Dr. Yasemin Meriç Kazdal süpervizörlüğünde çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır.

Çalışma ve araştırma ilgi alanları:

Travma, erken dönem çocukluk çağı travmaları ve yetişkinliğe yansımaları, kaygı bozuklukları, dikkat bozuklukları, çocuk ve ergenlerde duydu-durum bozuklukları, öfke kontrol problemleri, çocuk ve ergenlerde davranış sorunları, okul öncesi dönemde gelişim takibi, bağlanma stilleri ve ebeveyn tutumları.