Günün her dakikası seçimler yapıyoruz.

Ve yaptığımız bu seçimlerin değeri mutluluğumuzu ve başarımızı belirliyor.

Tercihler yapıyoruz ve bunların bazıları iyi bazıları kötü sonuçlanıyor.

Fakat bunları her zaman düzeltebilir ve istediğimiz zamana geri dönebiliriz, eğer bunu yapmayı seçersek tabi.

Artık tüm dünya biliyor ki güne pozitif bir başlangıç yapmak her şeyi daha çok kolaylaştıracaktır. Pozitif bir başlangıçla, mutluluk gibi pozitif duyguları hissetmeye ve istediğiniz şeyleri başarmaya daha yatkın olursunuz.

Aşağıda bir takım basit, gözlerinizi açar açmaz kolaylıkla yapabileceğiniz harika tavsiyeler bulacaksınız.

Rutini biliyorsunuz, gözlerini aç, yataktan kalk, robot gibi banyoya git, kahvaltı, çocuğu hazırla, üstünü giyin ve evden çık. İtiraf edin, her sabah bu rutini izliyorsunuz. Hiç kuşku yok ki bu rutin tam kapasite ile hiçbir zaman gerçekleştiremiyorsunuz. Eğer gerçekten bu rutini her daim eksiksiz yapıyorsanız bunu bir takıntı haline getirmiş de olabilirsiniz ve muhtemelen her koşulda çok yorgunsunuzdur.

Hiç kuşku yok ki kendinizi iş arkadaşlarınıza gülümseyebilecek kadar toparlamakta zorluk çekiyorsunuz. Ya da, gününüzü daha iyi kılacak hiçbir şey bulamamaktan yakınıyorsunuz. Gününüz hakkında daha güzel düşünmeye başlayın. Aşağıda, daha ilk saniyesinde gününüzü daha iyi kılacak 10 önerinin kısa bir listesini bulacaksınız.

 1. Farkındalık defterine birşeyler yaz

Sabahın hareketsizliği, güneş doğmadan önceki sessiz anlar genellikle günün en eşsiz zamanlarıdır.  Bu zaman diliminde bir çeşit seyahat yapmak veya kafanızı boşaltmak büyülü sonuçlar yaratabilir. Bunu yapmak gün boyunca etkisini hissettiren bir farkındalık ve uyanıklık seli yaratacak. Fazla karışık olmasına gerek yok, uyandığınız an sadece 5 dakika ayırarak zihninizi ajandanıza dökün. Bu yöntem basit görünse de, gününüzü gerçekten çok daha iyi kılacak.

 1. Gereksiz bir nesneden kurtul

Bunu sabah yapmaktan daha iyi bir zaman olamaz. Evinizi ayıklayın, dolabınızı ayıklayın, zihninizi arındırın. Gereksiz bir nesneyi atmak, size bir duruluk ve hafiflik hissi yaşatacaktır. Fakat nesne kesinkikle gereksiz olmalı, aksi halde kısa süre içinde evinizdeki tüm eşyaları atabilirsiniz.

 1. 10 dakika meditasyon yap

Meditasyonun yararlarını yeteri kadar anlatabilmem mümkün değil. Aklımız evrenimizi anlamamızda bize kolaylık sağlasa da, dikkat edilmezse aynı ölçüde sorunu da beraberinde getirebilir. Zihninizi evcilleştirmek ve onu inanç dolu bir çalışan haline getirmek, elde edebileceğiniz en önemli alışkanlıklardan birisidir. Sabahlarınızı meditasyona ayırın ve gününüzün çok daha rahat geçeceğini keşfedin.

 1. Egzersiz yap

Vücudunuzu, enerji depolayan kocaman bir pil gibi düşünün. Hareketin jeneratörlerde olduğu gibi enerji ürettiğini gözünüzün önüne getirin. İşte egzersiz yaparken yaşadığınız şey de bu. Hareket ederek enerji üretir ve bu enerjinizi kaslarınızda depolarsınız. Ayrıca hareket etmek beyninizin daha fazla endorfin üretmesine sebep olur. Bu enerji gün boyu işinize yarayacaktır.

 1. Sevdiğin bir kimseyi düşün

Sevdiğiniz kişinin güne gülücüklerle başladığını düşünün. Bu düşünceyi bir süre aklınızda bulundurun. Bunu düşünmek ruhunuzu hafifletecek ve belki de o kişiyi size çekecektir.

 1. Birisine bir şey için teşekkür et

Teşekkür etmeye gereğinden daha az değer biçeriz. Kalkar kalkmaz teşekkür edecek birisini bulmakta güçlük çekebilirsiniz. Böyle durumlarda bir teşekkür mektubu yazabilirsiniz. Göndermeniz gerekmez, sadece sözcüklerinizi mektuba dökün ve orada bırakın. Eğer günün ilk işi olarak bir şeye karşı minnettarlık duyarsanız, daha fazla fırsatını yaşamınıza davet edersiniz.

 1. Yeni bir kelime öğren

Eğer yeni bir dil öğreniyorsanız bu çok yararlı olur. Yeni bir dil öğrenmiyorsanız bile, anadilinizde bilmediğiniz bir sözcüğü öğrenmek eğlenceli ve rahatlatıcı olur. Gün boyu bu sözcüğü tekrar edebilir yada günlük konuşmalarınızdan birisinde kullanmaya çalışabilirsiniz. Gece yatmadan önce sabah hangi kelimeyi öğreneceğinizi seçerek bir sonraki günün temasını oluşturabilirsiniz.

 1. O gün yaşayacağın 3 anı hayal et

Bu oldukça güçlü bir egzersiz. Yaşamak istediğiniz anları belirlemeli ve tanımlamalısınız. Bu son derece yararlı olabilir. Fakat, aynı zamanda kendinizi belirlediğiniz şeyi yaparken gözünüzün önüne getirirseniz yaradı çok daha fazla olur. Şahsen ben, kendimi sabah kafamda canlandırdığım bu anları gün içerisinde yaşarken bulduğum çok olur.

 1. Yürüyüş yap

Sabah sessizliğin ve temiz havasının içerisinde gezinin. Baskısız, düşüncesiz, kaygısız… Mahallenizde dolaşın ve var olun. Sessiz bir sabah yürüyücü arındırıcı olabilir. Benim bu yürüyüşlerle yarattığım kişisel alan çok güçlüdür. Sadece benim sözüme bakmayın, bizzat kendiniz deneyin.

 1. Bir bardak doğal meyve suyu iç

Ara sıra normal kahvaltınız yerine meyve suyu için. Bu sabah rutininize canlılık katacağı gibi sağlığınızı korumanıza da yardımcı olacaktır. Sizin için en uygun meyve suyunu bulmak için bir süre deneme yanılma yolu izleyin. Portakal ve elma çok lezzetli bir karışım oluşturur. Denemelere açık biriyseniz, sabah kahvenizin yerine de bu karışımı içebilirsiniz.

 1. Eşini / sevgilini ya da evcil hayvanını sev

Bazı araştırmalar, sağlıklı duygulara sahip olabilmemiz için günde en az 8 sarılmaya ihtiyacımız olduğuna dikkat çekmiştir. Neden eşinize sarılarak güne başlamayasınız? Böylelikle ikinizin enerjisi de gün boyu birbirine karışmış olacak. Yalnız yaşıyorsanız evcil hayvanınızı da okşayabilirsiniz. Sadece balığınız bile olsa, onunla neşeyle konuşup pozitif enerjinizi yayabilirsiniz.

 1. Duş yap

Önemli olan nokta soğuk duş almaktır. Ayrıca, sırayla sıcak ve soğuk karışımı yaparak kan dolaşım hızınızı arttırabilirsiniz. Pek çok batılı kültürde günün ilk anı duş almak son derece yaygındır, fakat bu duşu sadece temizlik için değil, aynı zamanda kendimizi yenilemek için yapmak o kadar da yaygın olmayabilir. Bu madde, 4. ve 9. maddelerle birlikte yapılabilir.

 1. Televizyonla ilişkini en aza indir

Yüzyılımızın son yarısı boyunca medyada büyük değişimler yaşandı. Bu değişimler sadece haberlerin aktarılışı ile ilgili değil. Günümüzde haberler belirsizlik ve korku hissetmemize, reklamlar da gereksinim duymadığınız şeyleri almamıza sebep oluyor. Günümüzde haberler sürekli bir reyting savaşından daha öte değil. Dizilerin durumu ise anlatmaya bile gerek yok diye düşünüyorum. Haber izlemek ve özellikle dizilerden kaçının. Gününüz onlarsız çok daha iyi geçecektir. (evde 1’den fazla televizyon bulundurmamak da çok iyi bir tercih olabilir)

 1. Gülümse

Gülümsemenin dudaklarınızla yapabileceğiniz en iyi ikinci şey olduğu söylenegelir, buna katılmamak elde değil. Sabahları gülümsemek ayrıca gününüzü huzur ve potansiyele daha açık bir hale getirir. İnsanlar iletişime açık olduklarını göstermek için gülümserler, rahattırlar ve sizinle konuşmaya hazırdırlar. Siz de aynada kendinize bakın ve gülümseyin.

Uzman Klinik Psikolog

Yasemin Meriç Kazdal