Online psikoterapi farklı sebeplerden dolayı danışanların ve uzmanların tercih ettiği ve internet üzerinden sürdürülen bir psikoterapi – psikolojik danışmanlık yöntemidir.

Kimler için ve ne zaman online- terapi?

  • Fiziksel ya da ruhsal sağlık sorunları ya da farklı nedenlerle evden dışarı çıkamayanlar
  • Yüz yüze psikolojik danışmanlık ya da psikoterapi alabileceği merkezlerden uzak bölgelerde yaşayanlar
  • Sık sık seyahate çıkmak zorunda olanlar
  • Kendilerini yüz yüze olmayan iletişimde daha rahat ifade edenler

Tüm bunlara ek olarak online-psikoterapi özellikle son aylarda tüm dünyayı etkisi altına almış olan Korona (Covid 19) virüs salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralları ve sokağa çıkma kısıtlamalarının hayata geçmesiyle daha çok kullanılan bir yöntemdir.

Online psikoterapi için kişinin özgürce konuşabileceği, sessiz, yalnız başına olacağı ve mahremiyetinin korunacağı bir alana, görüntülü konuşma yapabileceği bir bilgisayara, tablet veya telefona ve iyi kalitedeki bir internet bağlantısına ihtiyaç vardır.

İnternetin veya görüntülü aramanın mümkün olmadığı durumlarda bazen telefon araması üzerinden de görüşme sağlanabilmektedir. Online terapi ile hem bireysel, hem çift hem de cinsel terapiler alanında görüşmeler yürütülebilmektedir.

Online psikoterapi sürecine başlarken sürecin nasıl yürütüleceği, gizlilik ve etiğe dair ilkeler başvuru sürecinizde ayrıntılı olarak terapistin tarafından sizlerle paylaşılacaktır.